Trudne dziecko w klasie – jak rozbroić napad złości

Problemowe zachowania uczniów na lekcji, nagłe wybuchy gniewu, agresji czy odmowa wykonywania poleceń nauczyciela  – podobnych wyzwań doświadczają nauczyciele polskich szkół na każdym poziomie placówek edukacyjnych. Trudny uczeń w klasie czy grupie przedszkolnej może się „przydarzyć” praktycznie każdemu nauczycielowi. Jednak większość nauczycieli nie została na studiach przygotowywana do pracy z takimi trudnymi dziećmi. Co więc mogą zrobić, by nie utracić kontroli nad pracą w klasie i nie przekazać władzy uczniowi przejawiającemu zaburzone reakcje emocjonalne?

Pierwszy pomysł jaki się nasuwa to dokształcenie się. Jednak zdobycie potrzebnej wiedzy o mechanizmach trudnych zachowań wymaga trochę czasu. Jeszcze dłużej trwa zdobycie odpowiedniej praktyki, aby nauczyciel umiał zastosować najbardziej adekwatną interwencję wobec niepożądanego zachowania swojego ucznia.

Innym – i zdaniem praktyków – bardzo efektywnym sposobem szybkiego rozwiązania kryzysu jest otrzymanie przez nauczyciela  fachowego wsparcia . Takiego wsparcia mogą udzielić odpowiednio przygotowani specjaliści (np. psycholog lub psychoterapeuta), którzy mogą przyjść do szkoły/przedszkola, poobserwować sytuacje w klasie czy grupie przedszkolnej, przyjrzeć się uważnie w jaki sposób funkcjonują w grupie uczniowie z problemowymi zachowaniami i co najważniejsze – zaobserwować jaką funkcję pełnią te najtrudniejsze reakcje dziecka.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

This entry was posted in Kuferek wychowawcy and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.